Infolinia +48 22 416 36 96
   Zaloguj   I   Zarejestruj

Oświetlenie LED w łazience – na co zwrócić uwagę


Łazienka to miejsce o specyficznych warunkach. W wielu mieszkaniach nie jest wyposażona w okno, a jej oświetlenie powinno spełniać wzajemnie wykluczające się na pierwszy rzut oka wymagania. Z jednej strony powinno być równomierne i jasne, gdy chcemy zrobić makijaż czy się ogolić. Z drugiej strony, kiedy planujemy relaksującą kąpiel – światła nie powinno być za dużo. Czy oświetlenie LED sprawdzi się w takiej sytuacji?
Oczywiście tak! Wybierając światło do łazienki należy jednak wziąć pod uwagę, że jego źródła będą narażone na trudne warunku – stosunkowo wysoką wilgotność oraz często słabą wentylację. Jak to zrobić?


Oświetlenie główne/górne w łazience

Prawdopodobnie najczęściej spotykanym w polskich mieszkaniach wariantem oświetlenia jest ten, wykorzystujący centralnie umieszczone oświetlenie główne i dodatkowe oświetlenie w okolicach lustra. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z żyrandolem z żarówkami (idealnie pasuje do klasycznych wnętrz) lub opuszczonym sufitem i wbudowanymi  w niego halogenami (warto wybrać je, gdy wnętrze ma bardziej nowoczesny charakter). Warto pamiętać też, że drugie rozwiązanie oświetli powierzchnię łazienki zdecydowanie bardziej równomiernie niż światło centralne.

Łazienka z żyrandolemoświetlenie led do łazienki - halogeny w suficie

Aby tak się stało żarówki należy rozmieścić równomiernie w suficie. Ile?

NA KAŻDY METR KWADRATOWY OŚWIETLENIA UŻYTKOWEGO NALEŻY PRZYJĄĆ MINIMALNY DEDYKOWANY STRUMIEŃ ŚWIETLNY 200 LUMENÓW.

Zatem do kuchni 6 m2 zalecamy 1200 lumenów, do salonu 20 m2 - 4000 lumenów itd. Są to oczywiście wartości przybliżone. Nie należy traktować ich jako świętości. W niektórych wnętrzach wystarczające może się okazać światło minimalnie słabsze. W innych warto będzie zamontować mocniejsze źródła światła.

Montaż  żarówki LED w niczym nie będzie się różniło od instalacji tradycyjnej żarówki. Nie musimy też szukać specjalnych, hermetycznych żarówek. Należy tylko pamiętać o wyborze odpowiedniego gwintu (tradycyjny to E27, węższy – E14) oraz źródła o odpowiedniej temperaturze emitowanego światła. Do niektórych wnętrz bardziej będzie pasowało światło białe ciepłe, do innych – białe zimne.

Światło białe zimne sprawdza się zazwyczaj lepiej we wnętrzach nowoczesnych. Zwłaszcza takich, gdzie jest dużo bieli lub silnie kontrastowe barwy (np. biel i czerń). Warto wybrać je także wtedy, kiedy wnętrze wykończone jest metalem. W przypadku bardziej stonowanych, pastelowych kolorów lepiej postawić na oświetlenie białe ciepłe. Warto pamiętać o tym, że najlepszy efekt uzyskamy zazwyczaj wtedy, gdy światło główne i oświetlenie dodatkowe będą miały zbliżoną temperaturę barwową.

Łazienka w której warto zamontować światło białe ciepłeOświetlenie w łazience z białym światłem 


Taśma LED w łazience

Głównym źródłem światła w łazience nie muszą być żyrandol ani halogeny. Bardzo dobrze sprawdzą się tu też taśmy LED – oczywiście odpowiednio dobrane i zamontowane. Najlepiej zastosować taśmy z diodami LED 5630 lub 2835 (nie tak jasne, ale wciąż sprawdzające się, jako główne oświetlenie). Co ważne, do każdej z tych taśm możemy podłączyć ściemniacz, który umożliwi nam dostosowanie intensywności światła do sytuacji. Taśmy z diodami 3528 zamontować można tylko, jako światło o charakterze dekoracyjnym. 

Taśma LED RGB w łazience
Warto rozważyć też montaż w łazience taśmy RGB (wielokolorowej). Zwłaszcza wtedy, gdy po wykończeniu okazuje się, że wnętrze sprawia wrażenie nieco mdłego. Kolorowe podświetlenie pomoże wtedy nadać wnętrzu charakteru.


Przy wyborze taśmy do łazienki musimy zwrócić uwagę nie tylko na barwę i siłę światła, ale także na jej parametry ochronne. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest montaż w łazience taśmy charakteryzującej się ip65. Jest ona dobrze zabezpieczona przeciwko uszkodzeniom mechanicznym, ale stosunkowo słabo przeciw wilgoci. Tego typu taśma, jeśli będzie narażona na zalewanie wodą, nie wytrzyma dłużej niż pół roku. Nie można zamontować jej zaś w profilu, gdyż będzie się przegrzewała.


W takim przypadku zdecydowanie lepiej wybrać taśmę o ip20 w wodoodpornym profilu (profil aluminiowy musi być anodowany – w przeciwnym razie narażamy się na jej uszkodzenie). Jeśli taśma nie będzie bezpośrednio zalewana, a jedynie narażona na wilgoć w powietrzu (charakterystyczną dla łazienki) także najlepiej zastosować taśmę o ip20. Jest ona pokryta warstwą lakieru ochronnego, który chroni przed wilgocią, ale nie sprawia, że taśma się przegrzewa. Sprawdza się więc ona w miejscach o ograniczonej wentylacji zdecydowanie lepiej od pozostałych taśm.

PAMIĘTAJ!

Taśmę LED można wykorzystać na wiele sposobów, lecz należy pamiętać by zawsze była zamontowana w taki sposób, abyśmy nie widzieli diod, a poświatę. W przypadku gdy chcemy zainstalować ją w inny sposób, musimy zwrócić uwagę, by osłona, klosz czy blenda były na tyle tłumiące, żebyśmy spoglądali na jednolite światło (bez widocznych punkcików).

 

Jak zamontować taśmę LED w proflu? Zobacz na przykładzie oświetlenia pod szafkami kuchennymi:

 

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest także montaż sufitu napinanego w łazience. Stosuje się go nie tylko z przyczyn estetycznych, ale także bezpieczeństwa. Pozwala on chronić tynk przed grzybem czy pleśnią oraz ustrzec łazienkę przed zalaniem z góry. Firmy montujące tego typu sufity zazwyczaj montują w nich od razu oświetlenie LED.

PODŚWIETLENIE LUSTRA

Podświetlenie lustra - do makijażu
W przypadku podświetlenia lustra możemy skorzystać z kinkietów (często wyposażonych w kierunkowy reflektor) lub taśmy LED. W pierwszym przypadku zamiast halogenów możemy zamontować żarówki LED, znów należy jednak zwrócić uwagę na trzonek żarówki i barwę światła. Choć specjaliści zajmujący są zdania, że makijaż powinno się nakładać w takim świetle, w jakim potem będzie prezentowany, nie każdy ma taką możliwość. Dlatego zazwyczaj do oświetlenia lustra, przed którym robiony jest makijaż używa się światła białego ciepłego (zbliżonego do dziennego) 2800-3000K.

Ważne, aby było one jasne i równomierne. Jeśli będzie ono zbyt ciemne, istnieje duże ryzyko, że makijaż będzie zbyt intensywny (niezależnie od oświetlenia przy lustrze, zawsze warto sprawdzić, jak wyglądamy w świetle dziennym). W przypadku nierównomiernego oświetlenia, w czasie malowania na twarzy widoczne będą cienie, które utrudnią wykonanie dobrego makijażu. Idealnie w takiej sytuacji sprawdzają się taśmy LED, które pozwalają osadzić diody równomiernie, na całym obwodzie lustra. Warto wykorzystać do ich instalacji profile LED – będą one chroniły taśmę przed zachlapaniem, a jeżeli zastosujemy mleczny klosz, spotęgują efekt równomiernego oświetlenia. 

W PROFILACH LED MONTUJEMY TYLKO TAŚMY O IP20 - TAŚMY POKRYTE SILIKONEM BĘDĄ SIĘ W TAKICH WARUNKACH PRZEGRZEWAĆ.

ŁAZIENKA – PODŚWIETLENIE DEKORACYJNE

Podświetlenie dekoracyjne lustraAby nasza aranżacja była jeszcze bardziej efektowna, możemy zastosować oświetlenie dekoracyjne za lustrem. Jeśli wykorzystamy pecjalnie przygotowane lustro z wypiaskowanym wzorem, uwalniające się przez niego światło może wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Do takiej instalacji wystarczające okażą się zazwyczaj taśmy LED na diodach SMD 3528.

Pomysłów na podświetlenie dekoracyjne jest zresztą zdecydowanie więcej.

Najczęśćiej podświetlanymi miejscami w łazience, poza sufitem i lustrempółki i wnęka pod wanną. Do takich podświetleń zdecydowanie sprawdzą się taśmy emitujące delikatne światło (polecamy taśmę 600led/5m 3528). Co do wyboru odpowiedniego stopnia ip – należy kierować się zasadami, o których pisaliśmy wyżej (ip20 lub ip20 w profilu).

Montując taśmę we wnęce pod wanną powinniśmy zwrócić uwagę na to, by taśma była przyklejona równolegle do podłogi. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że na podłodze będzie widoczne nawet najmniejsze zabrudzenie czy kurz. W przypadku płytek z połyskiem powinniśmy zdecydować się na montaż taśmy w profilu LED. W przeciwnym razie świetlna poświata na płytkach może nie być do końca równa, co sprawiać będzie nieestetyczne wrażenie. Jeśli mamy na podłodze płytki matowe – dla dobrego efektu wystarczy równo przykleić taśmę.

 

POWRÓT DO BLOGA